نسخه آزمایشی
Menuجزئیات انتخابات الکترونیکی ۱۴۰۰ در کرمانشاه اعلام شد


دبیر و سخنگوی ستاد انتخابات استان کرمانشاه با بیان اینکه انتخابات ۱۴۰۰ در مرکز استان به ‌صورت ۱۰۰درصد الکترونیکی برگزار خواهد شد، گفت: داوطلبان نامزدی در انتخابات شورای شهر می‌توانند از ۲۰ تا ۲۶ اسفند و داوطلبان شورای روستا از ۱۶ تا ۲۲ فروردین سال آینده در انتخابات کاندیدا شوند.

 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی استانداری کرمانشاه و به نقل از ایرنا خبرنگار ایرنا، «جلیل بالایی» روز دوشنبه در نشست هم‌اندیشی با اصحاب رسانه استان کرمانشاه در سرسرای تدبیر استانداری کرمانشاه افزود: برگزاری انتخابات سال ۱۴۰۰ در هشت کلانشهر کشور از جمله کرمانشاه به ‌صورت کاملاً الکترونیکی برگزار می‌شود اما در سایر شهرها فرآیند اخذ رأی و شمارش آرا به ‌صورت الکترونیکی نیست.

اعلام نتیجه بلافاصله پس از پایان انتخابات

او گفت: تمام مراحل انتخابات در کلانشهر کرمانشاه از جمله ثبت‌نام نامزدها، اخذ رای، شمارش، تجمیع و اعلام آرا همگی به‌صورت الکترونیکی است به‌طوری‌که بلافاصله پس‌از پایان زمان رأی‌گیری، تجمیع آرا آغاز و تا کمتر از یک ساعت نتیجه نهایی اعلام عمومی می‌شود.

او درباره جزئیات ثبت‌نام داوطلبان نامزدی در انتخابات شوراها گفت: داوطلبان نامزدی در انتخابات شورای شهر از ۲۰ تا ۲۶ اسفند امسال و داوطلبان نامزدی در شورای اسلامی روستاها از ۱۶ تا ۲۲ فروردین سال آینده فرصت ثبت‌نام دارند.

 جلیل بالایی، دبیر و سخنگوی ستاد انتخابات استان کرمانشاه 

سه شیوه ثبت نام 

به گفته‌ بالایی، داوطلبان به سه روش می‌توانند در انتخابات شوراها اعلام نامزدی کنند؛ نخست از طریق یک اپلیکیشن (برنامه کاربردی) بر روی تلفن‌همراه است که مشخصات آن به‌ زودی اطلاع‌رسانی می‌شود، روش دوم نصب اپلیکیشن بر روی رایانه شخصی و روش سوم مراجعه به دفاتر پیش‌خوان است.

دبیر ستاد انتخابات استان کرمانشاه اضافه کرد: پس ‌از ثبت‌نام، نرم‌افزار یک زمان مشخص را برای مراجعه داوطلبان به فرمانداری‌ها و ارائه اصل مدارک تعیین می‌کند تا با توجه به شرایط کرونایی، تجمع در مراکز دولتی به حداقل برسد.

او افزود: با هدف رعایت شیوه‌نامه‌های بهداشتی و جلوگیری از شیوع کرونا در جریان برگزاری انتخابات، نماینده تام‌الاختیار دانشگاه علوم پزشکی هم در ستاد انتخابات استان حضور دارد.

تعداد منتخبان

بالایی با بیان این‌که انتخابات شوراهای شهر و روستا در ۳۵ شهر و حدود هزار و ۷۰۰ روستای استان برگزار خواهد شد، عنوان کرد: در مجموع هشت هزار و ۸۶۵ منتخب اصلی و علی‌البدل توسط شهروندان انتخاب می‌شوند که پنج هزار و ۳۳۰ نفر عضو اصلی و سه هزار و ۵۳۵ نفر عضو علی‌البدل در تمام شعب شهری و روستایی استان خواهند بود.

آن‌ چنان‌ که او بیان کرد، شورای هزار و ۶۸۶ روستای استان سه نفره و ۱۷ روستا پنج‌نفره خواهد بود و همچنین ۳۱ شهر استان پنج عضو اصلی و سه عضو علی‌البدل، سه شهر هفت عضو اصلی و پنج عضو علی‌البدل و کلان‌شهر کرمانشاه نیز ۱۱ عضو اصلی و هفت عضو علی‌البدل خواهند داشت.

شناسنامه جعلی بی اعتبار است

سخنگوی ستاد انتخابات استان کرمانشاه با بیان این‌که امکان استفاده از شناسنامه جعلی و مربوط به متوفیان در انتخابات سال آینده وجود ندارد، اظهار کرد: با توجه به الکترونیکی بودن فرآیند اخذ رای، سیستم در کمتر از ۲ ثانیه صحت شناسنامه، هجده‌ساله بودن رأی‌دهنده و در لیست متوفیان نبودن او را نشان خواهد داد.

بالایی در پایان با تاکید بر ضرورت حضور حداکثری مردم در انتخابات و تعیین سرنوشت خود، تأکید کرد: در انتخابات ریاست‌جمهوری و شوراهای سال آینده موضوعات برجام، اوضاع معیشت و شرایط کرونایی در میزان مشارکت مردم نقش کلیدی دارند اما این موارد از اختیارات مسئولان استانی خارج است با این‌حال ظرفیت‌های قانونی و قابلیت‌های متعددی هم در استان برای کمک به افزایش حضور مردم در انتخابات وجود دارد.

او عنوان کرد: در این راستا ما اجرای یک طرح را برای افزایش مشارکت اجتماعی آغاز کرده‌ایم که در آن با افراد و گروه‌های صاحب‌نفوذ و اعتبار در جامعه وارد تعامل و مذاکره می‌شویم تا مشارکت آن‌ها را در انتخابات و پرشورتر شدن آن جلب کنیم اما در این زمینه نیازمند همکاری و حمایت رسانه‌های رسمی و مؤثر استان هستیم.

توصیه های فعالان رسانه

در این دیدار صاحب‌نظران و فعالان رسانه‌ای استان هم دیدگاه‌های خود را برای رفع موانع حضور حداکثری مردم در انتخابات سال آینده عنوان و مشکلات متعدد معیشتی، تورم بالا، شرایط کرونایی، پاسخ‌گو نبودن بخشی از مسئولان، ناکارآمدی شورای شهر در دوره‌های مختلف و کارنامه نامطلوب شورای شهر فعلی را از موانع حضور مردم در پای صندوق‌های رأی بیان کردند.

 خبرنگار ایرنا پیشنهاد داد که استانداری کرمانشاه با همکاری افراد متنفذ تلاش کنند تا فضا و شرایط حضور فرهیختگان، صاحبنظران و دانشگاهیان استان در انتخابات شورای شهر مهیا شود تا شوراهای آینده به سمت تصمیمات کارشناسی و راهگشا حرکت کنند.

فعالان رسانه همچنین برای رفع این موانع پیشنهاداتی از جمله جلب اعتماد مردم با افزایش صداقت و شفافیت مسئولان، تلاش برای کاهش آلام و مشکلات اقتصادی مردم، تأمین نیازهای حداقلی شهروندان، ترغیب به حضور گسترده‌تر نامزدها به‌ویژه نمایندگان اقشار فرهیخته و دانشگاهی در انتخابات شورای شهر، ایجاد نشاط و تبلیغات انتخاباتی در فضای مجازی، اطلاع‌رسانی گسترده و مستمر به افکار عمومی درباره جزئیات انتخابات، استفاده از ظرفیت تشکل‌های مردم‌نهاد، اجرای قاطع، سریع و بدون تبعیض قوانین و مقررات انتخاباتی، سپردن میدان اطلاع‌رسانی به رسانه‌های رسمی و مؤثر استان، هم‌سویی و هم‌افزایی رسانه‌های استان، ارائه آموزش مستمر و گسترده به نامزدها، شهروندان و سایر عوامل انتخابات و تاکید بر مشارکت آگاهانه و انتخاب اصلح را مطرح کردند.

انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری و ششمین دوره شوراهای اسلامی شهر و روستا  ۲۸ خرداد ماه سال ۱۴۰۰ برگزار می‌شود.