نسخه آزمایشی
Menu

استاندار کرمانشاه:

وزیر کشور در شب زلزله یک مدیریت فوق العاده را به نمایش گذاشت / معاونین عمرانی موتور محرکه توسعه استان ها هستند

استاندار كرمانشاه گفت: وزیر کشور در شب زلزله یک مدیریت فوق العاده را به نمایش گذاشت.

به گزارش واحد خبر روابط عمومي و امور بين الملل استانداري؛ مهندس هوشنگ بازوند صبح چهارشنبه در همایش معاونین عمرانی سراسر کشور که با حضور مهندس خندان دل معاون عمرانی وزیر کشور و مهندس جانباز و دکتر سروش معاونین وزیر نیرو و به میزبانی کرمانشاه برگزار شد؛ اظهار داشت:معاونین عمرانی، موتور محرکه توسعه استان ها هستند و بخش زیادی پروژه های اشتغال زا در این حوزه اجرا می شوند.

وي اظهار داشت: با توجه به تحریم های ظالمانه، شاهد کاهش اعتبارات عمرانی هستیم. در این شرایط باید به دنبال راهکارهای تازه‌ای برای جذب بخش خصوصی هستیم.

مقام عالي استان تصريح كرد: در تمام دنیا زیرساخت ها توسط بخش خصوصی فراهم می شوند. در ایران نیز بخش خصوصی دارای توانمندی های بسیار زیادی در زمینه اجرای پروژه های عظیم زیرساختی مانند سد، فرودگاه و آزادراه برخوردارند. باید بسترهای لازم برای بخش خصوصی فراهم شود و بانک ها نیز در زمینه تامین اعتبارات همکاری های لازم را بنمایند.

مهندس بازوند گفت: زلزله کرمانشاه یک زلزله بی سابقه ر گسل زاگرس بود که در یک بستر وسیع ۸۰ کیلومتری اتفاق افتاد و تخریب بسیار زیادی را پدید آورد. در این زلزله ۱۹۳۲ روستا و ۹ شهرستان تحت تاثیر قرار گرفتند و بخش های زیادی از منطقه آسیب جدی دید. در واقع طی ۲۰ ثانیه، ۱۰ هزار میلیارد تومان به منطقه صدمه وارد شد.

وي بيان داشت: وزیر کشور در شب زلزله یک مدیریت فوق العاده را به نمایش گذاشت. ایشان در همان ساعت اولیه ستاد مدیریت بحران را در کشور تشکیل داد و هماهنگی های لازم برای به کارگیری بالگردها، هواپیماهای امداد رسان و ظرفیت های بیمارستانی و فرودگاهی انجام شد.

مقام ارشد استان ادامه داد: در ابتدای صبح روز زلزله یک عملیات امداد و نجات بسیار گسترده و بی نظیر آغاز شد و بیش از ۹۵۰۰ نفر مجروح و حادثه دیده از طریق این کریدور بزرگ هوایی به بیمارستان ها منتقل شدند‌، بدون اینکه کسی در حین انتقال فوت کند.

وي خاطرنشان ساخت: در زلزله رودبار و منجیل ۷۰ ساعت طول کشید تا راه های ارتباطی بازگشایی شدند ولی در زلزله کرمانشاه راه های مسدود شده به کمک ادوات پیمانکاران حاضر در منطقه تنها پس از ۴۰ دقیقه بازگشایی شدند.

وي تصريح كرد: متاسفانه هلال احمر برای زلزله های بالای ۷ ریشتر تجهیز نشده است و در عملیات بزرگ امداد و نجات ۱۱ هزار نیروی ارتش و سپاه وارد صحنه شدند و تا ساعت ۱۱ صبح همه مجروحین حادثه از زیر آوار بیرون کشیده شدند و با بالگرد و آمبولانس به بیمارستان ها منتقل شدند.

استاندار كرمانشاه اظهار داشت: در این زلزله حدود ۳۰ درصد دبی آب چشمه ها و چاه ها افزایش یافت و این وضعیت منجر به گل آلود شدن آب آشامیدنی شهرها شد که با تلاش های مجموعه آب و فاضلاب شهری در کمتر از دو روز مشکل برطرف شد.

مهندس بازوند افزود: حضور شبکه های اجتماعی در این زلزله بسیار پررنگ بود و کوچکترین مسایل خیلی سریع از طریق فضای مجازی منعکس می شد. این موضوع هم فرصت بود و هم تهدیدهایی را نیز در پی داشت.

وي گفت: شبکه ها و کانال های خارجی در این فضا شروع به سیاه نمایی کردند. در صبح زلزله از امکانات سپاه برای انتقال آب بسته بندی شده به روستاها و مناطق صعب العبور استفاده کردیم. برخی از شبکه های اجتماعی معاند فورا شایعه کردند که کمک ها را برای سوریه و لبنان فرستادند که کار بسیار غیر اخلاقی و ناجوانمردانه ای بود.

وي افزود: عکاس های خبری ابعاد مختلف آسیب های وارد آمده را به گونه ای حرفه ای به تصویر کشیدند. کاری که شاید مهندسین حرفه ای هم نمی توانستند این ایرادها را اینچنین خوب به تصویر بکشند.

استاندار كرمانشاه گفت: تعریف اسکان موقت در دل خانه های آسیب دیده، یک تجربه بسیار موفق بود که ما را از ساخت اردوگاه های بزرگ و ایجاد زیرساخت های جدید و پرهزینه بی نیاز کرد.

وي بيان داشت: این یک زلزله وحدت آفرین بود و اگر همدلی و وحدتی که با پیام رهبر معظم انقلاب از صبح زلزله شکل گرفت، امروز در بعد کلان نیز شکل بگیرد، کشور از ناحیه تحریم ها تهدیدی را احساس نخواهد کرد.

وي افزود: رئیس جمهور ۳۲ ساعت پس از وقوع این زلزله عظیم در میان مردم آسیب دیده حضور یافت و این بی سابقه بود.

استاندار كرمانشاه با بيان اينكه پس از گذشت سه ماه از زلزله، عملیات بزرگ ساخت خانه های آسیب دیده شروع شد گفت: طی کمتر از ۹ ماه، ۵ هزار واحد مسکونی روستایی به بهره برداری رسیدند. همچنین کار تعمیرات ۴۲ هزار واحد به پایان رسیده است.

وي افزود: روند بازسازی در شهرها با شتاب در حال انجام است و امیدواریم تا بهار سال ۹۸ بسیاری از واحدها به بهره برداری برسند‌.

 اوقات شرعی
آب و هوا